InfraBIM

Progress taristu ehituse digitaliseerimises

Mulle tundub, et mõne muutuse ikka leiab.

Esiteks Autodesk Infraworks (IW), tarkvara, mis on viimastel aastatel jõudsalt arenenud ning teeb esmase 3D mudeli ja eskiisi loomise päris lihtsaks. Soovitan proovida ja katsetada! Olen ka mõne video teinud, et programmi esimesel avamisel päris hätta ei jääks!
IW kasutamisel Eesti projektide puhul on Maa-ametist saadaval täiesti tasuta avaandmed, mille abil võtab esmase mudeli koostamine tõesti vaid loetud minutid. Loomulikult võib igat mudelit “nokkima” jäädagi – kõik oleneb eesmärgist ja hetkest, millal see visuaal projektist luuakse ning mille jaoks. Kellel huvi ja soov IW-ga tutvust teha, siis pakun selles vallas endiselt konsultatsioone või tule koolitusele Usesoft AS-i.

Teiseks, vaikselt on kasvanud liikumiskiirus ja -suund selle I-tähe suunas, mille võib leida tähtede B ja M vahelt:). Eks sellele on suurt mõju avaldanud viimase aja projekteerimise hanked ja protsessid seoses Rail Baltica projektiga. Infraprojektides on endiselt Autodesk Civil 3D parim abiline, mida enamus meie kodumaal kasutab. Aga kas enamus teab ka, et selles tarkvaras on võimalus taristu objektidele analoogselt IFC-mudelitele infot külge panna? Ma arvan, et mitte:) Kellel aega leiab vastused muidugi hr Google-i käest. Kellel vähem aega, siis võiksime omavahel suhelda ka sellel teemal:)

Rail Baltica - Europe to us and we closer Europe

Selle INFO lisamise ja vaatamisega seoses on tekkinud rohkem huvi ka erinevate tarkvara lahenduste vastus – kuidas seda infot objektidele juurde panna ja kuidas seda infot sealt siis hiljem hiireklikiga näha oleks – LÕPUKS OMETI. Tarkvaralised võimalused on juba ammu olemas, kuidas seda kõike teha ja kasutada… aga nüüd siis tundub, et midagi tehakse päriselt ära ka.

Siinkohal soovitan tutvuda Infrakit-ga – tegemist SaaS– tüüpi tarkvara platvormiga, mis turul parim lahendus kogu protsessi haldamiseks projekteerimisest kuni ehituseni – kogu info liigub veebilehitseja ja nutirakenduste vahendusel. Miks parim? Sest töötab avatud failiformaatidel nagu LandXML, IFC DXF ja võimaldab kaasata kõik projekti osapooled alates Tellijast laua taga kuni ehistumasinani välja objektil.Infrakit open BIM

Kolmandaks on tähelepanuväärt droonide invasioon ja mida kõike nendega teha saab, enne kõike siis punktipilved, mesh mudelid läbi fotogramm-meetria. Minu töödes kindlasti eelmise aasta (2019a) suurim “avastus” – kui palju see tööd lihtsustab ja kuidas see lisab projektidesse “päris elu” ehk võimalust kajastada projekti ümbrust võimalikult realistlikuna. Üks suurem töö näiteks – Riia liiklulssõlm, Tartu (Projekteerija Teedeprojekt OÜ)

Ennustamine pidavat tänamatu töö olema – aga siiski enda jaoks ennustan, et aasta 2020 saab olema vähemalt mulle ja InfraBIM-i jaoks taas uute tehnoloogiate ja tarkvarade avastamise aasta. Loodan, et ka Tellijad on uuenduste altid ja oskavad rohkem küsida ja väljakutseid esitada – näiteks 360 kraadi videote tellimisel!

Esimesed katsed on tehtud – vaata veebilehitsejast ja/või telefoni/tahvliga, vajadusel pane pausile, et saaksid rahulikult ringi vaadata.